Blog

Diş taşı temizliği, tartar ismi verilen diş plağı için uygulanan bir tekniktir. Bu teknik esnasında kimyasallara diğerinde olduğu kadar çok yer verilmez. Yalnızca belirli kimyasallar barındıran ve zararlı olmayan bir gri toz maddenin aşındırıcı olarak kullanılması yöntemidir. Her iki uygulama esnasında da hastaya iğne yapılmaz. Çünkü, uyuşturmayı gerektirecek bir yöntem değildir. Diş taşı temizliği daha yaygın aralıklarla yapılabilen ve neticeleri daha sağlıklı dişler ortaya çıkaran bir yöntemler bütünüdür. Her hekim tarafından oldukça pratik şekilde uygulanabilen bu yöntemin dışında diş beyazlatma için spesifik sistemler gereklidir.

Diş taşı temizliği ne kadar aralıklarla uygulanır?

Diş taşı temizliği, diş beyazlatma yönteminde uygulanan kimyasal işlemlere yer verilmeden yapılır. Bu sebeple de senede iki kez uygulanabilmektedir. Arzuya olarak daha sık aralıklarla da uygulanabilen bu yöntem için en ideal aralık, 6 ayda bir olacak şekilde tavsiye edilmektedir. Diş hekimlerinin tercihi olan bu aralıklarda diş temizliği yapıldığı koşulda, daha az çürüyen ve daha sağlıkla ve temiz gözüken dişlere sahip olabilmek mümkündür. Dişlerin kendi rengine ulaşmasını da sağlayan bu tekniğin uygulanışı esnasında bir zararlı maddenin vücuda alımı da söz konusu olmamaktadır.

Diş taşı temizliği yaptıran kişilerle yapılan anket görüşmelerinde genellikle, diş taşı temizliğinin oldukça fayda sağladığı düşüncesinde hemfikir olunmuştur. Belirtilerle de arkasında durulan bu durum, diş hekimleri tarafından da seminerlerde fayda ve avantajları ile anlatılmaktadır. Herhangi bir zararı bulunmayan bu yöntem yetişkin her insanda rahatlıkla yapılabilir. Hastane de ya ad özel hekim muayenelerinde uygulanabilecek bu yöntem, dişlerin duruma bağlı olarak en fazla yarım saatte tamamlanmaktadır. Yarım saatten az süren uygulamanın sonunda, son adım için, cila olarak bir başka madde ile diş temizliği yapılır. herhangi bir ağrı olmadan uygulanan diş temizliği ardından yemeklerde sıcak-soğuk hassasiyeti meydana gelebilir ancak fakat en fazla bir haftada ortadan kalkar.

Diş taşı temizliğinin zararları var mıdır?

Diş temizliği zararları üzerinde yapılan çalışmalarda herhangi bir bulgu tespit edilmemiştir. Diş temizleme uygulaması tamamen uygulanabilir ve zararsız bir yöntemdir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen bu durum, sağlıklı olmak için diş sağlığı ve dişlerin güçlenmesi için atılan bir adımdır. Diş taşı temizliği esnasında herhangi bir ağrı ya da acı duymak, diş etlerine zarar gelmesi ya da dişlerde aşınma gibi durumlar söz konusu olmaz.