İskeletsel Ortodontik Tedavi

Çene kemiklerinin kafa kaidesine göre olan pozisyonlarının değerlendirilmesiyle, ihtiyaç olması halinde çene kemiklerine müdahalelerin gerektiği tedavilerdir. Bu problemlerin 7-10 yaş arası muayene edilip büyüme döneminin tespiti ve tedaviden alınacak cevabın arttırılması büyük önem taşımaktadır.

Alt çenenin geriliği: Büyüme atılımından faydalanılarak alt çene büyümesini destekleyen sabit ha ya da hareketli apareyler kullanılmaktadır.

Üst çene ileriliği: Üst çene büyümesini yavaşlatmayı amaçlayan genellikle ağız dışından uygulanan apareyler kullanılmaktadır.

Alt çene ileriliği: Ağız dışı apareyler kullanılarak alt çenenin büyüme miktarı ve yönünün değiştirilmesi hedeflenmektedir.

Üst çene geriliği: Üst çenenin ileri doğru büyümesini aktive edebilecek ağız dışı apareylerin kullanımıyla tedavi mümkün olabilmektedir.

Üst çene darlığı: Çok sık görülebilen bu problemin tedavisinde üst çeneye yerleştirilen sabit ya da hareketli vidalı apareylerden destek alınarak üst çenenin genişletilmesi mümkün olmaktadır.

İskeletsel Ortodontik Tedavi
İskeletsel Ortodontik Tedavi
İskeletsel Ortodontik Tedavi